Možná to působí jako nějaký starodávný rituál, ale poslední okamžiky před jakoukoliv světově významnou sportovní akcí vypadají pokaždé stejně. Pár měsíců před zahájením nejsou stadiony připravené a v hotelech neteče teplá voda. Místo silnic vedou jen polní cesty a sportovci nemají kde spát. Místní noviny předpovídají katastrofu. Bude finále v plážovém volejbalu zrušeno, protože chybí síť? Neuskuteční se utkání základní skupiny mezi Paraguayí a Pobřežím slonoviny, jelikož sudí nemohli přistát na nedokončeném letišti?

Nakonec na to však nikdy nedojde. Z nějakých důvodů olympijské hry, mistrovství světa nebo jakákoliv jiná neuvěřitelně marnotratná akce nakonec vždy proběhne. Jihoafričané, Rusové nebo Britové pracují dnem i nocí, sypou peníze do infrastruktury a nakonec to zvládnou: basketbalová aréna stojí, skoky na lyžích skončí triumfem pořadatelů.

Minulý týden se tento rituál opakoval znovu. Necelých 48 hodin před zahajovacím utkáním mistrovství světa ve fotbale 2014 vystoupila v rozhlase brazilská prezidentka Dilma Rousseffová s prohlášením, že „pesimisté utrpěli porážku“ a její země je připravena uvítat svět. A bude-li se mistrovství světa v Brazílii odvíjet podle obvyklého scénáře, pak krize skutečně pomine. Úleva povede k euforii, nálada v zemi se zlepší, diváci pojedou na jedné vlně a národní reprezentace bude opěvována; pak se jako obvykle dostaví lítost.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru