Když Bill Gates přijede ráno do své kanceláře, otevře si plechovku dietní coly. Má za sebou cestu v osobním autě, které je tvořeno 1200 kilogramy oceli, 350 kilogramy plastů a 200 kilogramy lehkých slitin. Vzdálenost z domu do kanceláře je šest kilometrů a vede po silnici. Znamená to, že kola vozu přejedou asi po 15 tisících tun betonu. Jo a mimochodem, tři plechovky coly denně, to je asi 16 kilogramů hliníku za rok. Kdyby vás to náhodou zajímalo.

Výčtem těchto údajů začíná recenze knížky "Jak se dělá moderní svět: Materiály a dematerializace", kterou Bill Gates zveřejnil minulý pátek na svém blogu. "Nejenže jsem se z knihy dozvěděl některá ohromující fakta, ale zároveň jsem díky ní získal nový pohled na materiály, jež umožnily existenci moderního světa," napsal Gates.

Knížku napsal jeho "oblíbený autor", jak v recenzi zdůrazňuje. Jde o téhož muže, kterého už Gates několikrát označil za jednoho z nejinspirativnějších a nejzajímavějších intelektuálů současnosti. Je českého původu, jmenuje se Václav Smil a žije v Kanadě. Smil je tím, koho bychom mohli nazvat mezioborovým akademikem. Renesančním člověkem, chcete-li, a pokud se v naší době tenhle termín ještě používá.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Vystudoval přírodní vědy, ale specialistou není v žádném konkrétním oboru. Ve svých knížkách i vědeckých článcích se soustřeďuje na hledání souvislostí a kontextů. To platí i o jeho poslední knize, kterou právě recenzoval nejbohatší muž světa Bill Gates.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru