V krizi na Ukrajině padají výstřely, umírají lidé, je to skutečný boj. Vedle toho jde ale také o obrovský zápas o veřejné mínění. Proti sobě zde stojí narativ Kyjeva a Západu vůči hlasu východu Ukrajiny a Ruska. Média jsou důležitou součástí těchto dvou velmi rozdílných příběhů, v jejichž soutěži má Moskva zatím zřetelně navrch.

Zcela jistě to platí dovnitř Ruska, a to i díky tomu, že prezident Putin potlačil (až na několik málo zbylých výjimek) alternativní nestátní média. Ruské publikum nemá o verzi Moskvy pochyby, jak ukazuje obrovská Putinova popularita, která se podle různých průzkumů pohybuje mezi 80 až 90 procenty. Tomu odpovídá i důvěra veřejnosti (přes 80 procent) ve státní televizi, k čemuž navíc většina Rusů, 54 procent, v jednom z čerstvých šetření odpověděla, že pokud je to ve veřejném zájmu, tak je přípustné informace manipulovat. Oproti tomu například v USA poslední průzkum Gallupova ústavu ukázal velkou skepsi k médiím, televiznímu zpravodajství věří v USA jen 19 procent dotázaných.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru