Fascinuje mne a děsí, s jak relativně malou pozorností médií se setkalo nedávné dobytí Mosulu rebely ISIL. Pád dvoumilionového města je něco, co se v Evropě událo naposledy, když Rudá armáda dobyla Vídeň (1945) a za maďarského povstání Budapešť (1956) - pád Berlína byla přece jen záležitost o řád významnější. Nemýlím-li se, byl poslední srovnatelnou událostí ve světovém měřítku pád Kábulu v roce 1992, Basra v roce 1987 odolala.

Válečné operace ve městech jsou pro poslední léta čímsi typickým - zatímco armádu táhnoucí v otevřené krajině lze se současnou technikou velmi lehko zničit, v komplikovaném bludišti plném civilistů a úkrytů se může konflikt nerušeně vyvíjet a chronizovat.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru