Pro spoustu poctivých podnikatelů je dnešek vyvrcholením z jejich pohledu zcela zbytečné šikany ze strany státu. Jejich anonymní listinné akcie na majitele ničemu nevadily, maximálně se tak vyhnuli troše té závisti sousedů. Ode dneška musí být akcie zaknihované nebo přepsané na jméno a společnosti podle toho musely změnit stanovy v obchodním rejstříku.

Podle politiků to ale nešlo jinak. Stejně jako jsme se zbavili po revoluci doby igelitkové, kdy se úplatky předávaly v naditých taškách, bylo nutné se vypořádat i s dobou anonymních akcií. Stát ničily skryté podíly lidí ve střetu zájmů, případně zápůjčky akcií na majitele, se kterými si dotyčný mohl zajít pro dividendu za své dobře plněné služby. Celý příběh konce anonymních akcií má však drobnou chybku. Stále zůstává spousta možností, jak svůj majetek anonymizovat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru