Tato z dálky nenápadná píseň jménem Hotel California se dodnes umísťuje na předních příčkách nejlepších písní naší doby a některé z nich dokonce vyhrává. Také v sobě dle názoru mnoha komisí, anket a expertů skrývá jedno z nejúžasnějších kytarových sól v dějinách. Člověk ji často slýchá v hitparádě různých rádií a v některých barech se stala tato píseň mezi štamgasty hymnou. A to jsme ještě nedošli k tomu nejzázračnějšímu, čím píseň disponuje: slova.

Epika písně je kafkovská: znavený cestující noční pouští narazí na oázu prýštící životem, místo, které se jmenuje hotel California. Zde je přivítán krásnou ženou, která jej uvede a ukáže mu smutně-veselé taneční radovánky. Lyrika, která dohání epiku, ještě popíše několik podobných výjevů, ze kterých čpí směska extatických pocitů, které jsou celkem viditelně kompenzovány strašidelnými a odvrácenými obrazy. Například ten, ve kterém se radovánkoví hosté snaží uprostřed radosti ubodat noži samotnou podstatu radovánek, personifikovanou do podivné bytosti, jakéhosi "Pána radovánek". Jenže právě to nejde, jako nelze vyléčit pití pitím.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru