Kdo chce vidět, jak dobře se dá v Česku kšeftovat s chudobou, nechť si zajde na film režiséra Petra Václava Cesta ven. Mezi nejsilnější patří scéna, kdy se majitel zavšivené romské ubytovny s tupou agresivitou pase na bezmoci nájemníků, nacpaných do malých kamrlíků se špinavými, plesnivými zdmi. Autentické a syrové záběry z filmu o mladé romské ženě Žanetě, jež svádí svůj marný boj o důstojnou existenci, tak jen připomenou, s jakým zpožděním přichází do parlamentu novela zákona o hmotné nouzi, jež by takové "podnikání" s chudobou měla zastavit.

Zprivatizované paneláky s předraženými byty, na nichž byznysmeni neuvěřitelně bohatnou za veřejné peníze, nejsou jen realitou drsného severu. Podobné enklávy, které vnesly do měst obrovské sociální napětí, jsou rozeseté po celé republice. Řada starostů si za netečného přihlížení vlád usmyslela, že problém s Romy vyřeší jejich odsunutím do míst, kam "slušný člověk" nechodí. Výsledek? Stovky slušných lidí, žijících v blízkosti ghett, táhly po boku extremistů k ubytovnám a skandovaly "cikáni do plynu".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru