Výběr eurokomisaře patří tradičně k nejobtížnějším disciplínám české politiky. Dle tradice ustavené v letech 2004 a 2009 se totiž svádí bitva o post, o jehož náplni práce nemá 95 procent obyvatelstva ani ponětí, kromě toho, že se tam berou dost velké peníze.

Pro tento úkol je proto třeba nalézt osobnost, která je dostatečně známá, aby ji bylo možné s vážnou tváří navrhnout v Bruselu, a aby zároveň její jméno občané České republiky nejpozději čtyři měsíce po jmenování zapomněli, jak se to podařilo v případě posledního eurokomisaře.

Strany vládní koalice jsou si dobře vědomy, že budoucí komisař zastupující v Evropské komisi Českou republiku nesmí při své práci vystupovat ve prospěch České republiky nebo politické strany, která jej do funkce nominovala. Hlavním kvalifikačním kritériem tedy bude loajalita ke straně, která kandidáta nominovala, spolu se schopností předstírat, že bude pracovat ve prospěch České republiky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Strany tedy ze svého středu nejprve vyberou takové kandidáty, kteří jsou ze známých důvodů zcela nepřijatelní. Následně budou několik týdnů předstírat, že o nich zcela vážně jednají. Jednání budou trvat do chvíle, než bude jasné, že je potřeba začít jednat vážně, a až to někdo vysvětlí Teličkovi.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru