Výběr eurokomisaře patří tradičně k nejobtížnějším disciplínám české politiky. Dle tradice ustavené v letech 2004 a 2009 se totiž svádí bitva o post, o jehož náplni práce nemá 95 procent obyvatelstva ani ponětí, kromě toho, že se tam berou dost velké peníze.
Pro tento úkol je proto třeba nalézt osobnost, která je dostatečně známá, aby ji bylo možné s vážnou tváří navrhnout v Bruselu, a aby zároveň její jméno občané České republiky nejpozději čtyři měsíce po jmenování zapomněli, jak se to podařilo v případě posledního eurokomisaře.
Strany vládní koalice jsou si dobře vědomy, že budoucí komisař zastupující v Evropské komisi Českou republiku nesmí při své práci vystupovat ve prospěch České republiky nebo politické strany, která jej do funkce nominovala. Hlavním kvalifikačním kritériem tedy bude loajalita ke straně, která kandidáta nominovala, spolu se schopností předstírat, že bude pracovat ve prospěch České republiky.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru