Pomoci ženám k rovnoprávnosti s opačným pohlavím? Těžko na takovou otázku odpovědět jinak než kladně. Však se také v Bruselu a nyní i ve Strakově akademii pilně pracuje na plánech, které ženám povinně vyhrazují místa ve správních radách podniků, potažmo na kandidátních listinách pro volby. Nelze se však ubránit dojmu, že v tomto případě nerozhoduje závažnost problému, ale spíše intenzita křiku těch, kdo na něj upozorňují.

Česká politika bezpochyby nese machistické rysy, ale konstantní čtvrtinové zastoupení žen ve sněmovně je dostatečně vysoké, než aby se dalo hovořit o citelné diskriminaci. Zároveň se při pohledu do minulosti nezdá, že by výsledky většiny ministryň či poslankyň jakkoli vystupovaly z temného průměru svých kolegů, mnohdy spíše naopak. Tvrzení, že neviditelnou bariéru směrem nahoru mohou prorazit jen kandidátky výrazně převyšující své mužské kolegy, tedy neobstojí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru