Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že požádá-li zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu, je zaměstnavatel povinen takové žádosti vyhovět. V zemi, která se na rodiče a především na matky (protože rovnocenná péče obou rodičů tady nefunguje) dětí tváří jako na polointeligentní až nesvéprávné bytosti, může jít o průlom - pokud skutečně zaměstnavatele přinutí k větší vstřícnosti.

Problémem České republiky totiž není jen nedostatek částečných či zkrácených úvazků, ale obecně přístup k zaměstnancům-rodičům. Kabinet Petra Nečase kdysi v programovém prohlášení sliboval, že zaměstnavatelé rodičů dětí mladších šesti let dostanou úlevu na sociálních odvodech, k převedení do praxe ale nedošlo. Tak nějak na to nebyl čas. Přitom v západním světě, který se nemůže jako Česká republika "pochlubit" extrémně dlouhou rodičovskou dovolenou, běžně funguje podpora částečných úvazků prostřednictvím finančních pobídek pro zaměstnavatele. A je jedno, jestli jde o úlevy na daních ve Velké Británii, o snížení příspěvků na sociální zabezpečení (Francie, Belgie) či o přímé dotace zaměstnavatelům nebo zaměstnancům.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru