Každý ministr zemědělství nabádá Čechy, aby kupovali české potraviny. Což je politicky pochopitelné, nicméně stále to neodpovídá na otázku, proč a zda vůbec bychom je měli doopravdy kupovat.

Za prvé, je na čase začít uvažovat jako Evropan, nikoliv v hranicích národního státu. Lze namítnout, že němečtí, polští či belgičtí ministři rovněž doporučují vlastní národní produkty. V situaci nadnárodních politik, jednotného trhu (nejen zemědělského), jde fakticky o přežitou strategii. Skutečně neexistuje jediný důvod, proč by měl být ve všech politických otázkách nacionalismus potlačován, ale pouze u jídla a pití preferován, či dokonce podporován. A jestliže platí, že nadnárodní, evropský trh je pokřiven prostřednictvím evropských dotací, potom ale také musíme připomenout, že i národní programy trh deformují. A možná daleko víc než ony velké, bruselské dotace - stačí vzpomenout akce typu Ryba domácí, které víc než co jiného připomínají černou díru než podporu čehokoliv.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru