Český prominentní ekonom, politik a dnes prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý vyjádřil svůj názor k ekonomické spolupráci s ruskými firmami za dnešní napjaté situace provázené ekonomickými sankcemi. Názor, že i za těchto okolností máme usilovat o ekonomickou spolupráci s Ruskem a jeho podniky, není zdaleka ojedinělý. Často zaznívají i jednotlivé argumenty, které v textu uvádí.

Vladimír Dlouhý mimo jiné tvrdí, že Západ podcenil „jak mnoho je Rusko připraveno udělat pro neutralitu Ukrajiny“. Pak ale vidí jiné Rusko, než já. Nemyslím si, že cílem Putina je neutrální Ukrajina (kterou část představitelů Ruska nepovažuje za plnohodnotný stát). Myslím, že mu jde více o její začlenění do nově vznikajícího „svazu“, který má nahradit dle jeho názoru katastrofální rozpad SSSR.

Stejně tak nepovažuji sankce za projevem „bezradnosti Západu“. V okamžiku, kdy z dobrých důvodů neexistuje reálná možnost vojenské odpovědi na obsazení Krymu a vyprovokování konfliktu na východní Ukrajině, jsou ekonomické sankce nejlepší možnou reakcí, jak Rusku dát najevo nesouhlas s jeho postupem (a domnívám se, že poměrně účinná). Míří totiž na omezený okruh lidé blízkých Kremlu a jejich či státní podniky. V textu uvedený odhad, že naše země a podobné ekonomiky, budou sankcemi „postiženy nejvíce“, neodpovídá realitě. Alespoň při dnešním stavu ruských protiopatření.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru