Ekonomický růst EU je nulový. Stejně tak zrychluje propad (-0,2%) v Německu (a následně i v Česku); do recese se vracejí Itálie, Francie, Japonsko a USA. Vše bylo ekonomy běžně očekáváno – o úpadku Německa jsem psal již v r. 2012 v blogu „Německo, zimní pohádka“.
Recese ani krize nikdy nepřestaly, obzvláště ve vyspělých ekonomikách. Fiskální i monetární nástroje selhaly. Zbytkový pseudorůst vykazují pouze rozvojové ekonomiky průmyslové a odvozené, ale i to jen dočasně. Následná masivní robotizace vylučuje růst budoucí zaměstnanosti v sektorech jako zemědělství, průmysl a dnes i ve službách.
V ČR ekonomiku komentují pouze politici, mediální komentátoři a bankovní i burzovní analytici. To nestačí. České ekonomice nepomohou ekonomické roztleskávačky s pohledem do zpětného zrcátka, ale pouze racionální a dlouhodobý rozbor ze strany bona fide odborníků.
Svět přece neprochází normální cyklickou recesí nebo krizí, ale dlouhodobou transformací a výraznou metamorfózou. Teorie o chování pracovní síly je třeba radikálně přehodnotit. Nemá ale smysl se o tom dále rozepisovat, je to už i na Wikipedii (viz např. zde).
Účel tohoto blogu je jiný: upozornit na úpadek, tápání, podlézání a výraznou neinformovanost a neschopnost současné politické sféry.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru