S týdenním odkladem oproti běžnému začátku školního roku se toto pondělí ve Fergusonu na předměstí St. Louis v Missouri tamní žáci a studenti vrátili do školních lavic. Ale asi nikdo ve Fergusonu se z delších prázdnin neradoval. Protože důvod jejich prodloužení v pondělí ležel v rakvi v tamním baptistickém kostele. Osmnáctiletý černošský mladík Michael Brown, kterého dva týdny předtím, 9. srpna, zastřelil bílý policista Darren Wilson.
Nejasné okolnosti incidentu, ve kterém se policejní verze zcela liší od svědectví Brownova na místě přítomného kamaráda, přivedly černošskou komunitu Fergusonu do ulic. Následný zásah policie směřoval už jen ke skutečnému protestnímu výbuchu. Se všemi jeho projevy, mírumilovnými, ale i násilnými. S rabováním obchodů a s Molotovovými koktejly na jedné straně, se slzným plynem, obrněnými vozy a zatýkáním na straně druhé.
Na konci léta, které bylo jinak na tamní společenské a vnitropolitické scéně poměrně klidné, Amerika rázem procitla do své všední, a dost nepříjemné, reality. K "postrasové" zemi, o níž někteří komentátoři snili, když Američané v roce 2008 zvolili svého prvního černošského prezidenta, mají Spojené státy skutečně ještě hodně daleko.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru