Nedávno jsem měla odpovědět na dotaz, jaký je "odkaz" zahraniční politiky prezidenta Obamy. Ta otázka mě udivila. Vždyť prezidentu Obamovi zbývají ještě celé dva roky, na hodnocení je příliš brzy. Nicméně doplňující dotaz zněl: " A copak za dva roky může vykonat něco podstatného?" Ano, za dva roky může Obama vykonat něco podstatného. Dva roky jsou v politice jako celý život. Přede dvěma lety si nikdo nedokázal představit, že Rusko bude ve válce s Ukrajinou. Mapa Blízkého východu může za dva roky vypadat úplně jinak. V letech 1948 a 1949 představovaly dva roky spoustu času na to, aby se koncipovala a dojednala Severoatlantická smlouva, dokument stojící za vznikem NATO.

Za dva roky by prezident Obama mohl znovu koncipovat, dojednat a sepsat novou Severoatlantickou smlouvu nebo přinejmenším restrukturalizovat NATO tak, aby fungovalo jako živý organismus, a ne jako relikt studené války. A nejen to: mohl by s tím začít už příští týden na summitu NATO ve Walesu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru