Možná se jednou dočkáme i portfolia evropského komisaře pro styk s mimozemskými civilizacemi, ale zatím je na to čas. Pokud ale jednání v Bruselu skončí tak, jak se to nyní jeví, tak rozsáhlé a hluboké pole působnosti jako Věra Jourová žádný evropský politik ani politička mít nebude. V nové evropské komisi by měla získat post eurokomisařky pro dopravu a nově i celý vesmír. Ale bez ironie - portfolio je to zajímavé, pestré a z logiky věci se úzce dotýká i Česka.

Vesmírná politika, vesmírné technologie mají velký politický, bezpečnostní i ekonomický rozměr a potenciál. I Česko se snaží být v této oblasti aktivní, český průmysl i věda mají čím přispět. Od roku 2012 se Praha stala administrativním centrem programu Galileo; o evropské akceschopnosti ovšem příliš nenapovídá, že autonomní evropská GPS je stále jen plán, jehož spuštění se stále odsouvá...

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru