Teroristická skupina Islámský stát (IS) je známa svou brutalitou. Cizí jí není stínání hlav, ukřižování, únosy, vraždy, mučení, amputace, věznění, hromadné popravy či sebevražedné útoky. Jeho oponenti jsou bez milosti likvidováni, příslušníci náboženských a etnických menšin na obsazených územích jsou buď vražděni, nebo dostanou na výběr mezi násilnou smrtí, útěkem a konverzí. Není to samoúčelné, cílem je učinit dojem na nové rekruty, vyděsit nepřítele a předčit konkurenci. Praktiky IS však nejsou omezeny jen na instrumentální použití násilí.

Strategie expanze a kontroly

Vojenská expanze IS klade důraz na teritoriální kontrolu, nikoliv bodové teroristické útoky. Využívá při tom třístupňové taktiky. Nejprve jsou zahájeny bombové a sebevražedné útoky, pak vyvolán zmatek a následně je v chaos a zmar uvržené území přímo obsazeno a konsolidována jeho kontrola.

Po vojenské konsolidaci teritoria nastupuje uplatnění náboženské policie, tvrdých trestů a systematického vzdělávacího a převýchovného aparátu. Poté, co je obyvatelstvo zpacifikováno a provedena jeho úvodní indoktrinace, následuje sofistikovanější a více nákladná fáze kontroly, při níž se radikálové z IS snaží zavádět polostátní struktury – ministerstva, soudy, a dokonce i jednoduchý daňový systém, který je navíc mírnější než například u syrského režimu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru