Začínat v nové práci není nic jednoduchého, každý to někdy zažil nebo by možná zažít chtěl. Stejně jako si musíte některé dovednosti a znalosti osvojit při práci za pokladnou v supermarketu, musíte se leccos naučit, když začnete řídit ministerstvo.

Třeba ministerstvo školství. V posledních letech je školství spravováno podle jakýchsi tajných spisů, kde se mísí zkušenosti 19. a částečně 20. století, předsudky, mytologie, numerologie a náhlé záchvěvy mysli.

Zkusme sestavit elementární seznam mýtů, které se neustále vracejí a jež by přitom bylo záhodno pohřbít na vzdáleném a zapomenutém místě.

Musíme zachovat praktické (zvláštní) školy.

Protože dětí je přece dost, tak jich pojďme část rovnou odepsat na zbytek života.

Snaha o zachování “praktických” škol je jen jinak formulovaný požadavek na zachování segregovaných škol pro romské děti. Smyslem školství je poskytnout každému stejné šance na získání maximálně možného vzdělání. V Česku jsou však romské děti posílány automaticky do praktických škol, čímž jejich šance na získání jakéhokoli dalšího vzdělání končí. Už v dětství také končí jejich šance na zisk dobré - nebo jakékoli - práce v dospělosti a šance na zařazení do většinové společnosti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru