Letošní volby do měst a obcí se zapíší do historie svou přímočarou xenofobií. Ještě před čtyřmi lety kandidáti halili rasistická poselství do zastřenějších sloganů typu: Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Dnes to ale do nás pálí natvrdo: Vyženeme živly z ulic! Ostrava nesmí být černá! Konečné řešení!
Na tom, že kandidáti mohou využívat narůstajících averzí ve společnosti vůči takzvaným nepřizpůsobivým, se podepsaly všechny ministerské kabinety. Vždyť žádná z vlád se neodhodlala uvolnit dost peněz pro skutečně účinnou sociální práci v bezdomoveckých enklávách či vyloučených ghettech.

Za to parlament zavedl do přestupkového zákona novou sankci – zákaz pobytu na území obce. Starostové dostali do rukou zbraň na vyhánění kohokoliv, koho prohlásí za „nepřizpůsobivého“. A teď s ní v kampani vehementně mávají. Kam ale chtějí sociální demokraté, slibující vyčištění Nuslí od živlů, ony živly vyhnat? Do sousedního obvodu? A tamní radní poženou živly třeba do Kladna? A co až místo vyhnaných živlů dorazí do Prahy živly hnané z Kladna?

Nebo komunální politici v Ostravě tvrdí, že uzavřou ubytovny, kde kvete byznys s dávkami na bydlení. A jaké náhradní ubytování zajistí? „Mimo zastavěné území našeho obvodu. Doba prevence a tolerance překročila únosnou mez,“ čteme v programu ostravské ODS. Což je vlastně jen program na zakládání nových ghett, dalších koncentrátů bídy.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Přitom role starostů je v řešení problémů se sociálně slabými skupinami nezastupitelná. To oni by měli propojovat úsilí terénních pracovníků vládní agentury, neziskových organizací, základních škol, místních zaměstnavatelů i policie. To si však zjevně nemyslí hnutí Jihočeši, plánující jinou spolupráci: „Budeme prosazovat nasazení bezpečnostní agentury, která bude úzce spolupracovat s vedením města a která znepříjemní život problémovým lidem ve městě a tím uleví nám, spořádaným občanům.“

Taková úleva je přesně tou iluzí, kterou vyvolává každé zkratkovité řešení. Skutečné řešení a pomoc vyloučeným menšinám se neobejdou bez spolupráce úřadů a sociálně handicapovaných, kteří najdou vůli svou svízelnou situaci řešit. I proto by měli voliči hnát dál od radnic politické živly, kteří nás, „spořádané“ občany, svádí k prvoplánovým represím těch „problémových“.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru