Propagandistická válka ohledně událostí na východě Ukrajiny – na rozdíl od jakžtakž dodržovaného příměří vojenského – zuří v neztenčené míře. Ruská generální prokuratura v jejím rámci zahájila trestní stíhání „neznámých pachatelů z nejvyššího ukrajinského vedení za genocidu ruskojazyčného obyvatelstva pomocí raketových systémů Grad“. Ukrajinci je na oplátku začali stíhat podle paragrafu o „pomoci teroristické organizaci“.
V těchto podmínkách si novináři i čtenáři musí dávat zvláště velký pozor na ověřování informací, věřit se nedá ani jedné straně. Minulý týden řada českých serverů převzala zprávu o nálezu údajných masových hrobů nedaleko Doněcku. Necelá polovina měli být civilisté, zavraždění ukrajinskými jednotkami.

Je s podivem, že redaktorům se při sdílení zprávy nerozsvítila varovná kontrolka. Přitom varování by se zde našlo více než dost. Začněme s tím, že celkem bylo nalezeno devět těl, z toho pět byli proruští ozbrojenci, takže hovořit o masových hrobech, či dokonce o genocidě je poněkud nadsazené.

Pozoruhodné také je, že ve zprávě nemluví nikdo z místních, ale pouze představitelé Kremlu. Samozřejmě nelze chtít po zprávaři z webu, aby věděl, že poslanec Vjačeslav Nikonov (mimochodem vnuk Stalinova ministra zahraničí Molotova) je proslulý protizápadní rétorikou. Jenže když mluví o tom, že čtyři civilistky byly před smrtí znásilněny a mučeny, je namístě se zeptat, jak to z Moskvy poznal.

Tím nechci říct, že se to nemohlo stát, některé ukrajinské jednotky nejsou žádnými Mirky Dušíny. Jenže o to více by si člověk měl dát záležet na ověřování zdrojů. Neměl by zapomínat, že zuřivost informačních bojů se následně přenáší i na reálná bojiště. A hroby na Donbasu nebudou propagandou té či oné strany.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Propagandistická válka ohledně událostí na východě Ukrajiny - na rozdíl od jakžtakž dodržovaného příměří vojenského - zuří v neztenčené míře.
  • A zuřivost informačních bojů se následně přenáší i na reálná bojiště.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru