Věra Jourová ve středu složila politickou maturitu: při slyšení v Evropském parlamentu se nejen přiznala, že JE političkou – což u členů hnutí ANO nikdy není samozřejmé, neboť obvykle tvrdí opak – ale také se jako politička chovala. Budoucí komisařka pro rozsáhlé portfolio spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovných příležitostí, o něž se zajímají hned čtyři výbory EP, trpělivě odpovídala i na dotazy, které zabíhaly do podrobností, o jejichž složitosti zatím může mít jen povšechné informace. Snažila se, byla klidná, rozvážná.

Věra Jourová jistě nepřesvědčila ve všem (což vzhledem ke krátkému času přípravy a rozsahu portfolia ani nešlo), ale protože její veřejná suverenita není nijak ostentativní a je věru spíše vstřícná a pokorná, poslanci jí leccos odpustili.

„Choice, trust, freedom“ – pestrá volba, důvěra a svoboda, tři pojmy, na nichž Věra Jourová chce v komisi stavět, představují tradiční fráze, za něž se schová vše. Ale právě trpělivá snaživost, s jakou poslancům vysvětlovala své záměry, neservilní odkaz na prezidenta Václava Havla a přesvědčivá osobní vzpomínka na konstitutivní zážitek z nespravedlivého pobytu za mřížemi dávají tušit, že dokáže fráze proměňovat v činy.

Česká komisařka se každopádně v Bruselu neztratí. Teď jen aby přesvědčila všechny zklamané Evropanky, které se hlasitě pozastavovaly nad tím, že jí svěřené portfolio rovných příležitostí nebylo dost dobré. „Budu prosazovat informovanou volbu,“ řekla nová komisařka. Nezbývá než věřit, že tuto větu už jako přiznaná politička konečně plně vztáhne i na sebe.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru