Při pohledu na kandidátky pro komunální volby si namyšlený Pražan může říci: zase je Praha v něčem napřed. Ale tentokrát není o co stát. Snad nikdy jindy a nikde jinde v polistopadové komunální politice nezkoušelo své štěstí tolik politiků minulosti, o kterých se mělo za to, že se nad nimi definitivně zavřela voda. Většina ostatních velkých měst se o víkendu rozloučí s radnicemi ovládanými léta ČSSD, ODS, případně oběma stranami. To pražští voliči radikální změnu zvolili už v roce 2010 v podobě TOP 09. A opět anoncovaná změna Pražanům už trochu zevšedněla.

Kdyby člověk netušil, kdo má v hlavním městě šanci na zvolení, pohled na pražský volební lístek by celkem jasně naznačoval, že po letité zářné budoucnosti s ODS a čtyřech letech změny s TOP 09 nyní nastupuje to nejhorší z minulosti.

Na pražském volebním lístku chybí snad už jen Pavel Bém a Jiří Paroubek. Rozval pražské politiky pobídl k návratu minulost, o jejíž vyvolávání Pražané ani tolik nestáli. Každá z minulých garnitur nyní inzeruje svůj správný recept pro pražskou budoucnost. Z přelomu století se vyloupl tehdejší primátor Jan Kasl – nejprve poslušný budovatel modré Prahy, pak opoziční rebel a poslední léta už dlouho nic, než ho poněkud neobratně oživil Andrej Babiš.

Další éru může reprezentovat lídr ČSSD Miloslav Ludvík – nyní oranžová naděje Prahy, od roku 2002 však také poslušný podporovatel Prahy Jiřího Paroubka a Pavla Béma. A pak tu máme svědky zlatého „opencard“ období Pavla Béma – Jana Burgermeistera či Milana Jančíka. Ale třeba i současného zeleného kandidáta na primátora Petra Štěpánka, který svého času rád Bémovi za post radního dělal stafáž a na rozloučenou od něj dostal vánoční betlém.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Takováto nabídka by v roce 2010 neměla nejmenší šanci. Pražané přece chtěli změnu s velkým Z, ať už ji představoval Zdeněk Tůma, Bohuslav Svoboda či Jiří Dienstbier. Po čtyřech letech však touha po změně notně vyvanula a probudila roky mlčící pražskou minulost. A jak si povede, může být zajímavé i pro voliče jiných velkých měst. Rok 2010 sice pár radnic radikálně obměnil (České Budějovice, Liberec, Zlín), ve většině však zůstala u vlády ČSSD či ODS. Nyní však na vlnu změny zjevně naskočilo ANO a tuší úspěch. Zároveň je více než pravděpodobné, že onu poptávanou změnu narychlo poskládané kandidátky ANO dokážou proměnit ještě hůře než TOP 09 v Praze. A přijde deziluze a vzpomínky na minulost. Tak jako nyní v Praze.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru