Vláda chce snížit nezaměstnanost, a proto chce mimo jiné odměnit za nové zaměstnance daleko víc podniků než doposud. Zatím platilo striktní kritérium, podle kterého stát poskytuje peníze na vznik pracovního místa jen do regionů s nezaměstnaností o padesát procent vyšší, než je celorepublikový průměr. Tím pádem na pobídky nedosáhly firmy, které sice postavily podniky v okrese, který možná není tak postižen nezaměstnaností, ale dost blízko těm průšvihovým. Podle nově schválené strategie vlády by se mělo dostat i na ně.

Což je samozřejmě viditelný krok v boji proti nezaměstnanosti ( i když jde v zásadě o návrat k původnímu stavu, protože před osekáním investičních pobídek něco podobného už platilo), kdyby současně v parlamentu neprobíhal jiný zákon, který naopak přiškrtí nejen zaměstnávání, ale pravděpodobně nové investice jako celek.

Jde o nový zákon o posuzování vlivu na životní prostředí u velkých staveb, takzvaný proces EIA, jehož existenci podmiňuje EU jako jednu z podmínkek (spolu se služebním zákonem), která má otevřít dveře přílivu peněz z eurofondů. Nicméně jeho zpracování minimálně naznačuje, že se dělal ve spěchu. Ani to ovšem není nijak překvapující už proto, že stejně potřebný služební zákon se dělal také na poslední chvíli, přestože v jiné schválené, leč neplatné podobě existoval už od roku 2002.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru