Skončilo druhé kolo senátních voleb a nastal čas poděkovat Andreji Babišovi. A nejen od voličů hnutí ANO. Proč?

1. Žehrali jsme na historicky skoro nejnižší volební účast po prvním kole senátních voleb, nyní žehráme na zcela nejnižší volební účast po kole druhém. Ale nebyl by výsledek ještě horší bez Andreje Babiše, kterému se stále daří prodávat iluzi, že je v čele protestní strany, ač je přitom vicepremiér vlády? ČSSD nepřinesla do voleb jiné téma, než: Volte nás, pokud chcete stabilní vládu. To je málo. Stejně tak revival pravice nikoho nezaujal. Ve volbách, ve kterých ve srovnání s mnohými předchozími senátními boji o mnoho nešlo, tak Babiš alespoň nalákal ty, kteří by se jinak asi vůbec nevypravili k urnám. V druhém kole, kde se kandidát ANO objevil „jen“ v devíti obvodech, už celorepubliková touha říci si své o Babišovi nemohla působit. Ale i tak asi není náhodné, že ve čtyřech obvodech, kde ANO získalo senátora, ve třech byla nadprůměrná voličská účast.

2. Babišovi lze poděkovat i za vyzmizíkování komunistů. Ukázalo se to v už v komunálních volbách, kde KSČM přišla o více než 600 mandátů. Velmi pravděpodobně právě na úkor ANO. A do senátních voleb nepostoupil žádný komunista. Připomeňme, že v roce 2012 prošel do druhého kola tucet komunistických kandidátů a v Praha koukala jako vyoraná myš na Jiřího Dolejše, který po prvním kole vyhrával na Praze 8. Nyní se protest jmenuje ANO a ať si o Babišovi myslíme cokoliv, je přeci jen o něco snesitelnější, než ten komunistický.

3. A za třetí musí poděkovat Babišovi jeho odpůrci. Senátní volby jsou právě ty, které všichni už avizují od sněmovních voleb – tedy ty, kdy bílá košile Andreje Babiše konečně přestane voliče všemožných názorů hypnotizovat svojí zářivou bělostí. Pokud by Babiš proměnil všech devět postupujících mandátů, byl by borec. Dokázal by, že v druhém kole většina Česka upřednostňuje Babiše před nabídkou tradičnějších stran, kde se kecá, ale nemaká. Se čtyřmi úspěchy to ale jistě neplatí.

Voliči Babišovi sice v prvním kole odkývali, že opravdu kašlou na stranickou politiku a nevolí senátora podle kandidující strany. Ale když už umřela stranická politika, musí kandidovat opravdová osobnost. I za Babiše. Jiří Hlavatý či Zuzana Baudyšová takoví jistě jsou. Ale ty ostatní osobnosti v těchto volbách byly mnohem častěji v dresu lidovců nebo i tak obskurních stran jako jsou zemanovci či soukromníci.

Takže děkujeme, pane předsedo, a vítejte v novém světě, kde se občas i prohrává.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru