Zářijovou výměnou ministrů, kteří se nejvíce ohrazovali proti politice vlády, prezident Francois Hollande odboj v táboře levice neutlumil. Nyní se proti němu otevřeně postavila bývalá předsedkyně Socialistické strany Martine Aubryová a její názor v úterý odpoledne při hlasování o první části rozpočtu na rok 2015 podpořila řada poslanců nejsilnější vládní strany.

Takřka čtyřicítka rebelů předem ohlásila, že při úterním hlasování o první části rozpočtu na rok 2015 v Národním shromáždění dají přednost absenci, protože odmítají navrhovaných 21 miliard eur úspor ve výdajích a uvolnění pracovního trhu. Hlasy proto v úterý odpoledne vládní většině chyběly, ta však hlasování nakonec těsně přežila, podobně jako v září, kdy se poslancům představovala personálně obměněná vláda premiéra Manuela Vallse.

Vzpoura v táboře levice však po úterním hlasování není ani zdaleka zažehnána. Potíže prezidenta Hollanda, který se dlouhodobě v průzkumech veřejného mínění pohybuje na historickém minimu, se mohou prohloubit ke konci roku, kdy socialisté chystají velkou debatu o svém programu. Aubryová požaduje, aby vláda ubrala prostředky, kterými chce ulevit podnikatelům, a naopak většími výdaji podpořila spotřebu, což by mělo zpětně pomoci ekonomice.

Vláda však tlaku levicového křídla pravděpodobně neustoupí. „Aubryová se ve své analýze mýlí,“ tvrdí ministr hospodářství a stoupenec uvolnění pracovního trhu Emmanuel Macron. Podle něj by navrhovaná podpora spotřeby nepomohla exportně orientovaným oborům, takže by ani nesnížila nerovnováhu zahraničního obchodu. Některé nápady by patrně odmítla Evropská komise, protože by byly v rozporu s pravidly hospodářské soutěže.

O výhradách Aubryové se vzhledem k její příslušnosti k levicovému křídlu socialistů vědělo, ale dosud s nimi veřejně nevystoupila. Sérii svých rozhovorů pro francouzská média, v nichž o víkendu kritizovala politiku prezidenta a vlády, vysvětlila naléhavostí situace. Aubryová však odmítá, že by organizovala opozici uvnitř Socialistické strany. „Jde mi pouze o debatu,“ prohlásila politička, která jako ministryně práce kdysi prosadila zákon o 35hodinovém pracovním týdnu a která před třemi lety v souboji s Hollandem prohrála souboj o prezidentskou kandidaturu a má s ním dlouhodobě napjaté vztahy. „Od prezidentských voleb spolu mluvili pouze několikrát a za zavřenými dveřmi kritizovala vládní politiku mnohem ostřejšími výrazy, než které nyní použila na veřejnosti,“ napsal deník Journal du Dimanche. Řada francouzských médií se shodla v názoru, že Martine Aubryová si řadou svých veřejných vystoupení připravuje terén, aby se případně mohla ucházet v roce 2017 o prezidentskou funkci.

Veřejná kritika vlády zevnitř vlastního tábora stěží mohla přijít vládě více nevhod. Paříž minulou středu předala do Bruselu svůj návrh rozpočtu na příští rok, z něhož vyplývá, že Francie opět nedodrží závazek stlačit deficit pod úroveň tří procent hrubého národního produktu, a v příštích týdnech bude Evropská komise rozhodovat o své reakci.

Spor mezi mluvčí kritiků a prezidentem má osobní příchuť, protože Martine Aubryová je dcerou Jacquese Delorse (vedl Evropskou komisi v letech 1985-95), s nímž Francois Hollande v počátcích své kariéry úzce spolupracoval, Aubryová však jejich středolevicovou politiku dlouhodobě odmítala.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru