Předávání státních vyznamenání je vzácnou příležitostí pro každého prezidenta vzpomenout si na Ludvíka XIV. a v souladu s jeho odkazem přistoupit na tezi "stát jsem já". Skupinu "přijatelných" jmen často v různém poměru ředily postavy, o jejichž přínosu této zemi jste se dozvěděli přesně v den předávání ocenění a vyznamenání.

Předávání Nobelových cen by asi vypadalo jinak, kdyby o nich nerozhodoval relativně nezávislý výbor, ale jen Švédský král, který by pak jistě mohl jeden rok dát cenu za mír matce Tereze a další rok své vnučce, protože je to hodná holka. V takovém rozstřelu se aktuálně pohybují ceny udělované prezidentem u nás a těžko to bude v dohledné době jinak.

Jaký stát ceny uděluje?

Zmatené defilé jmen za poslední roky odpovídá samotné neukotvenosti celé země, která si není jistá, čím vlastně je a jakou chce být. Střídavě se zmítá mezi posilováním a oslabováním svých vazeb na USA, Evropu a Rusko; neví, co si počít s vlastní minulostí; není si jistá, jak přepočítat lidská práva na export a zda jsou třeba umělci přínosem nebo jen "vyžírkami" dotací.

Nebezpečný tah na východ neustále sílí. Zemanovy činy posiluje svým okázalým mlčením Andrej Babiš, kterého zahraniční politika nezajímá, respektive v ní akceptuje pouze hodnoty, které lze spočítat na kalkulačce. Čím dál více se zde profiluje pakt rozdělení vnější a vnitřní moci mezi Zemanem a Babišem.

Při defilé postav na Pražském hradě nelze ignorovat, že prezidentský úřad si drží kontinuitu. Státní vyznamenání pro Bílou nebo Renče byste čekali spíše od Klause než Zemana, jenomže ti dva k sobě měli vždy blízko. Zemanův návrat z Číny na palubě letadla PPF a J&T pouze završuje to, co Klaus nedokázal dokončit. Symbióza české politiky a zájmů miliardářů se již nesnaží nijak skrývat. Není proč, voliče to nezajímá ani u prezidenta lidu.

Zeman si svou ČSSD zvládl ochočit mnohem lépe než Klaus ODS. Kde Klaus utíkal ke komentování počasí, Zeman pokračuje v prosazování své reálné politiky. Ta zahraniční již v podstatě přešla kompletně do jeho rukou. Kdy naposled jste slyšeli Lubomíra Zaorálka?

Má to cenu?

Předávání cen je v tomto kontextu poměrně nepodstatným divadlem, jež český svět pouze dokresluje a podtrhuje, nikoli definuje. Vyznamenání každého státu mají přesně takovou váhu, jako samotný stát. Marnost těch českých nezakryje ani jméno T. G. Masaryka na jedné z nich.

S ohledem na výše zmíněné byl Robert Sedláček oblečen neadekvátně dobře a vkusně. Celý humbuk okolo jeho oblečení pouze ilustruje zmatenost priorit společnosti – je jedno co se děje, hlavně když jsou lidé oblečeni jako “slušný člověk”.

Českou společnost si maže na chleba Babiš, zahraniční politika se podbízí Rusku a Číně. Pokud se chtěl někdo utěšit, že je vlastně všechno v pořádku při sledování státních plaket Miloše Zemana, dostalo se mu velmi reálného odrazu dneška. Převážně mrtvé hrdiny minulosti střídaly bezvýznamné postavy současnosti. Čest výjimkám.

Ocenění prakticky nelze přecenit – málokdo si pamatuje, kdo byl vyznamenán loni nebo snad před pěti lety. I Čeští lvi mají větší váhu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru