Představme si situaci, kdy jsou na trhu dvě obdobné a stejně populární limonády. Jedna je červená a druhá modrá, obě dvě obsahují stejné množství cukru, mají specifickou chuť a přinášejí svým konzumentům podobný požitek. Evropské komisi se ovšem nelíbí, kolik cukru limonády obsahují a rozhodne se, že v zájmu ochrany zdraví spotřebitele segment limonád zreguluje, například zavede limity na množství přidávaného cukru. Z neznámých důvodů si vybere pouze limonádu červenou a modrou nechá být. Modrá limonáda tak zůstane bez regulace, nemusí tím pádem investovat do nové receptury a změny výroby a ve výsledku na regulaci vydělá. Spotřebitel tratí, protože červená limonáda bude nucena měnit složení, nebude už chutnat jako dříve a jemu tak zůstane už jen ta modrá.

Velmi podobná situace se nyní odehrává v oblasti platebních karet. Na evropské úrovni vrcholí poslední vyjednávání týkající se nařízení o mezibankovních poplatcích, které velmi dramaticky změní podmínky na trhu. Několik dopadů je již jistých – dojde ke snížení celkové úrovně mezibankovních poplatků (tj. poplatků, které platí banka obchodníka bance vydavatele vaší karty) a pro obchodníky se změní podmínky akceptace různých druhů karet. Spotřebiteli tak může být ve výsledku určováno, kterou kartou a kde bude moci platit, místo aby se rozhodoval podle sebe.

Zatím to však vypadá, že regulace bude vypadat podobně jako v případě zmiňovaných limonád. Na jedné straně zcela jistě zahrne tzv. čtyřstranné platební systémy (společnosti Visa a MasterCard), na straně druhé však pokryje pouze část produktů třístranných platebních systémů (např. American Express nebo Dinners Club). Ty pak mohou být motivovány k jejímu obcházení a užívat výhod, které to přináší, bez ohledu na koncového uživatele.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru