Paradox: celkově komunisté oslabují (v Senátu zbyl jediný, v komunálních volbách ztratili víc než pětinu mandátů), ale někde jejich vliv po posledních volbách vzroste. Kromě ideově blízké ČSSD se na tom částečně podílí i hnutí ANO, neboť se spolupráci s KSČM v některých městech nebrání. Divit se tomu asi příliš nemůžeme, protože kde není program, nejsou zábrany. Naprosto neuvěřitelný je však návrat komunistů k moci v Chebu, který jim minulý týden umožnila místní ODS. Absurdita celé situace navíc vynikla tím, že „vyslovení důvěry chebské vládě“ probíhalo v kulturním centru s názvem Svoboda…

Chápej, kdo můžeš. Přestože bylo při povolebních vyjednáváních postupně navrhováno několik jiných variant, včetně středopravé koalice (bez ČSSD i KSČM), zastupitelé ODS fakticky umožnili vznik menšinové koalice ČSSD-ANO-KSČM a rozdělení postů radních mezi její zástupce. Podíl komunistů na vládě v Chebu podpořila ODS nejprve veřejným prohlášením svého místního předsedy Lindy, čímž byla legitimizována „koalice s hlasitou podporou“, a poté svým hlasováním o kandidátech na starostu a místostarosty. Procedurálně bylo sice hlasování tajné, ale protože všichni opoziční zastupitelé před hlasováním o komunistickém místostarostovi odešli, učinili tak de facto z tajné volby veřejnou.

Toto nelze v žádném případě hodnotit jinak, než jako skutečnou koalici. Bude proto velmi zajímavé sledovat, jak na vzniklou situaci zareaguje vedení ODS. Posoudí ji tak, že „nic podepsáno nebylo“, takže zástupci jejich strany nepochybili a koaliční spolupráci s KSČM reálně neuzavřeli? Nebo se budou stranické špičky místo formy držet obsahu a chebskou organizaci logicky zruší, neboť poškozuje jméno ODS a instalací komunistů do vedení a rady města odrazuje její zbylé voliče?

Už dvacet let učím své studenty na gymnáziu úctě k demokracii a trpělivě je přesvědčuji o tom, že je ze své podstaty lepší než bývalý režim. O tom, že má smysl volit a tím spolurozhodovat o věcech veřejných, že jsou důležité politické ideje a názory, že politika na rozdíl od hospodského zjednodušování není svinstvo, humus a boj o koryta. Co jim teď řeknu? Jak jim – navíc v atmosféře výročí pádu komunismu a vítězství svobody – vysvětlím, proč strana, jejíž hlavní hodnotou je právě svoboda, vrací k moci pokračovatele totalitní ideologie?

Být přesvědčeným a zodpověným voličem ODS, jdu se oběsit. Ale za to asi bezskrupulózní „pravicoví“ pragmatici, kteří jako odměnu dostanou od nově vzniklé koalice na míru ušité pracovní pozice zřízené městem, nestojí. Vlastně je lze místo toho pochválit za úsporu v budoucím městském rozpočtu. Před časem se totiž začalo uvažovat o zřízení skanzenu, připomínajícího život za „totáče“, na chebském náměstí. Teď ušetříme. Skanzen komunismu bude přímo na radnici.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?