Věra Jourová si může zhluboka oddechnout. Nebude muset řešit spor o bankovní bonusy mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Potom, co z Evropského soudního dvoru předběžně zaznělo, že unijní legislativa limitující bonusy pro riskuchtivé bankéře je v pořádku, britský ministr financí George Osborne protest odpískal: „Nebudu vyhazovat peníze daňových poplatníků za spor, který nemá příliš šanci na úspěch.“

Jourová a Evropský bankovní úřad (EBA) tak nebudou muset jít do otevřené soudní pře s londýnskou City. Jourová se může vrátit k „feministkám a éčkům“, jak před časem slavně portfolio spravedlnosti, ochrany spotřebitelů a rovnosti pohlaví dehonestoval její stranický šéf Andrej Babiš.

Gulliverovy cesty k bonusu

Pro bankéře ale nic nekončí. Současná unijní úprava bonusů je sice vynucována u soudu, ale zároveň se všichni shodnou, že je nevyhovující. Původní myšlenka byla přitom přímočará: aby se bankéři opět nepouštěli do riskování v krátkém horizontu, seškrtáme jim bonusy maximálně na násobek ročního platu (výjimečně po souhlasu akcionářů na dvojnásobek).

Jenže to se snadněji řekne, než udělá. Možností, jak obejít bonusový strop, je stále dost. Své o tom ví třeba šéf banky HSBC Stuart Gulliver, který sice přišel o vysoké bonusy, ale co se nestalo – dostává teď místo toho fixní „náhrady“ každé tři měsíce, až je z toho 1,7 milionu liber za rok. (Pokud vám to něco připomíná, pak pravděpodobně český systém odměňování poslanců, kde se náhrady též berou jako samozřejmá součást platu).

Ne fixním platům

Kromě technického problému, jak zamezit vyplácení bonusů jinými prostředky, je zde ale i mnohem větší problém: zda vůbec zastropování bonusů a důraz na fixní plat pomůže k ozdravění bankovního sektoru. Podle čím dál více hlasů ne. Mezinárodní měnový fond v Global Financial Stability Report prohlašuje, že naopak co nejméně fixní plat a odměny dle výkonu banky pobídnou bankéře k odpovědnosti. Z FEDu se ozývá, že by se bonusy měly vyplácet, ale třeba se zpožděním dekády. A britská BoE si pohrává s myšlenkou odměňování dluhopisy dle dlouhodobého výkonu banky. Šéf britské centrální banky Mark Carney totiž správně upozorňuje, že unijní lpění na fixním platu znemožňuje účinně osekat bankéřovy příjmy, když se finančnímu domu nedaří.

Jourová je tedy prozatím z boje o bonusy bankéřů venku. Ale to neplatí o Evropské komisi jako celku a Evropském bankovním úřadu. Tvrdé limitování bonusů bylo logickou první reakcí po finanční krizi. Ale teď už je pomalu čas na rozumnější řešení.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru