Někde ve strategickém počítači Vladimira Vladimiroviče se asi stala chyba. Hra na domácím hrišti skrze zahraniční výpady (Krym, Ukrajina) se nějak vymkla z kloubů a politicko-ekonomický bumerang teď tvrdě zasahuje zpět na ruské půdě. Jistěže, ruská hrdost zůstává, stejně jako dobře živené nacionalistické přesvědčení, že za všechno zlé mohou západní země, které se proti Rusku spikly. Těžko se ale ruský vůdce teď doma vyhne sílícímu názoru, že trochu přecenil své možnosti, zejména když kvůli němu – západní sankce se sešly s poklesem cen ropy – prodělávavají i nejbohatší Rusové. Přesněji: že Rusko přece jen není na geopolitické a ekonomické mapě světa tak výjimečné a mocné, aby si mohlo dovolit cokoliv.

Pro Vladimira Putina to zatím neznamená skoro nic. Ještě nějakou dobu může vydržet se starou strategií, pokud se situace rychle uklidní. To se ale nemusí nutně stát, a tak i Putin bude muset časem přijmout jako fakt to ošklivé slovo „interdependence“. Vzájemná závislost, říká se tomu fenoménu česky.

I politická hra v globálním světě má svá pravidla. Západní země, vystrašené z propadu Ruska, to vědí moc dobře. Proto celou dobu brzdily rétoriku a přejí si dnes spíše klid v ruské ekonomice. Vladimir Putin, přesvědčený o síle ruského nerostného bohatství, si to zatím otevřeně nepřiznal. Pomůže-li dnešní krize k tomu, aby se Putin stal „interdependentním politikem“, pak bude mít smysl.

Ale řekněte medvědovi, přirozenému samotáři, že v lese jsou i další zvířata, která chtějí dobře žít.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru