Prezident Miloš Zeman je velký bojovník proti korupci, proti tunelářům, proti všem, kdo nabyli svůj majetek za podezřelých okolností. Zákon o majetkových přiznáních chce co možná nejpřísnější. Už dopředu tuší, že ti srabi z pravicové opozice ho budou chtít změkčit. Tomu chce on zabránit. “Přál bych si, aby byl co nejtvrdší,” oznámil Frekvenci 1. A zákon musí co nejvíc zasahovat do minulosti. No jistě!

Ví se, že prezident Zeman čte jen teletext. Navíc má kolem sebe lidi, jako je třeba mluvčí Ovčáček. Muž, který umí hezky napodobovat některé jeho grimasy. Ale pokud jde o přístup k informacím, jasně aspiruje na první místo populární soutěže mluvčích státní správy nazvané “Němá barikáda”.

Takže tu máme oříšek. Na jedné straně tu máme odhodlaného prezidenta, který nesnese podivně nabytý majetek, na druhé straně tu máme šéfa jeho kanceláře Vratislava Mynáře, který velmi podivně nabyl majetek. Jak je ale dostat k sobě? Možná je na Hradě dělí jen zeď, pár kroků z kanceláře do kanceláře. Ale asi to na našeho informačně oslabeného prezidenta stačí.

Kdyby tak věděl, že si Mynář v listopadu koupil vilu v Praze Strašnicích ne za obvyklých patnáct nebo dvacet, ale za pět a půl milionu korun… Hned by ho vyrazil a v rádiu by k tomu možná i přidal pár peprných slov.

Bohužel, má Ovčáčka. A ten v úterý odrazil útok. Odvolá pan prezident Mynáře kvůli jeho podezřele nabytému majetku? No neodvolá, oznámil Ovčáček v úterý během svého pravidelného vystoupení, z ne zcela jasných důvodů označovaného jako tisková konference.

A co příjmy pana kancléře, který sám kdysi podepsal petici za přísný zákon o majetkových přiznáních a jeho Strana práv občanů (roztomilý název) má v programu slib zákona, “který zakotví mravní kodex státního úředníka”? Nevíme. Protože Ovčáček.

"Zveřejnění platu poskytovaného z veřejných prostředků má jiný dopad provázený rizikem zneužití v případě ředitele základní školy a mateřské školy Lhota u Vsetína a jiný v případě zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky," sdělil Hospodářským novinám. Nerozumíte? To je záměr. Překlad Ovčáčka je jednoduchý. Neřekne nám, jaké jsou příjmy kancléře prezidenta. Někdo by to mohl zneužít. Kdo? Jak? Pane Ovčáčku?

Takže je tu úkol. Je třeba nějak dostat k prezidentu Zemanovi všechny tyhle informace. A pak se můžeme těšit, že jeho boj za přísná majetková přiznání už nebude jen takové to plácání na Frekvenci 1.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, producenta Jakuba Horáka a dalších.