Na počátku roku 2013 vznikl ambiciózní a v mnohém prospěšný projekt Rekonstrukce státu. Projekt dvacítky nevládních organizací, které se zabývají bojem s korupcí a transparentností veřejné správy. Její představitelé dali dohromady seznam devíti opatření, která považovali za stěžejní pro to, aby se prostor pro korupci v České republice zmenšil.

Se seznamem zákonů a jejich parametrů, jejichž přijetí prosazovaly, obcházely jednotlivé politiky a žádaly od nich podpis a tedy veřejný příslib, že pro takový zákon daný poslanec zvedne ruku.  Svého času svaté nadšení Rekonstrukce státu pro věc dokonce poněkud přeťáplo vkusnou míru lobbingu a nepodepsat znamenalo pro politika veřejné zostuzení.

Myslím, že si to sami protagonisté akce uvědomili a vrátili diskusi do věcnější roviny.  Bohužel ale až ve chvíli, kdy už jim téma vzal v rámci kampaně před předčasnými volbami Andrej Babiš s Hnutím ANO a učinil z Rekonstrukce svůj jediný politický program, protože „nic jiného není potřeba, já tam jdu jen abych todle schválil, dyť já do politiky původně vůbec nechtěl, tak jenom prosadim tu rekonstrukci a bude to…“.

Andrej Babiš ale program Rekonstrukce státu jen použil a bez jakéhokoli efektu pro věc samotnou zase zahodil. Za tu dobu se mu s pomocí nevládních organizací a vlastních médií podařilo přesvědčit veřejnost, že boj s korupcí je teď v dobrých rukách (těch jeho) a není třeba už se věcí zabývat. A zdá se, že přesvědčil i představitele Rekonstrukce státu samotné.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru