Člověku přijde až fascinující, jak moc těžké je modernizovat státní správu v Česku.

Jednomu by se až chtělo začít smát, když se v dubnu roku 2015 dozví, že nepůjde pro přiznávání DPH používat datové schránky. Ty datové schránky, které jsou pro firmy povinné, protože se přes ně mělo mimo jiné přiznávat DPH. Nepůjde to. Ony mají totiž na jednu zprávu kapacitu jen 10 MB. Už se smějete? No on za ně stát z daní platí České poště ročně půl miliardy. Už pláčete?

Nemůže to být jen tím, že jsme postkomunistická země, ve které totalitní režim omezil kromě svobod také kreativitu a chuť po inovacích. To by nedávalo smysl, protože tu máme třeba postsovětské Estonsko, kde vznikl Skype a kde lze založit firmu přes mobil za několik minut.

Česko je přitom víc na západě, mnohem blíž modernímu světu, který vychovává špičkové vědce, programátory a techniky. Něco je tu ale špatně. Protože podle PricewaterhouseCoopers je Česko až na úděsném 119. místě žebříčku zemí s nejsložitější administrací daní. Chorvatsko je 36, Ázerbájdžán 33, Maroko 66, porazila nás třeba Uganda a o místo před námi skončil Uzbekistán. Jeden by se zastyděl.

Průměrné české firmě zabere správa daní podle zmíněného žebříčku z loňského prosince 413 hodin. Ve zmíněném Estonsku je to 81 hodin.

Poněkud blbé je, že se to nejspíš brzy nezlepší. Slabé datové schránky jsou dědictvím po Ivanu Langerovi, ministrovi vnitra za ODS, a jakkoli zrovna on patřil k těm progresivnějším politikům (bohužel až trochu moc), už tehdejší Topolánkova vláda mohla celý systém nastavit mnohem lépe. A hlavně to mohla udělat kterákoli jiná vláda předtím nebo potom.

Neudělala. A také současná Sobotkova se zdá mentálně jaksi velmi off-line. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si začal hrát s mobilní aplikací jen proto, že chce s její pomocí víc kontrolovat tržby u některých obchodníků. Jenže to má být spíš obráceně. Takové vymoženosti mají především vést ke zjednodušování života podnikatelů a občanů. Babišovi o tohle nejde. Jeho motivace je negativní. Je zaměřená na represi a větší kontrolu.

A to Finanční správa, kterou má Babiš na starosti, například v lednu odložila projekt, který měl Čechům už letos umožnit zaplatit daně přes platební bránu ihned po vyplnění elektronického daňového přiznání. Bylo to prý příliš drahé. Co víc ke schopnostem Sobotkovy vlády modernizovat společnost dodat...

Jenže proč to tak je? Je tu nějaké omezení v hlavách politiků? Možná že příčina téhle zaostalosti zčásti vězí i v tom, že máme premiéra, který prakticky celý dospělý život strávil ve sněmovně a na stranických schůzích a praktické obtíže člověka, který podniká, prostě nezná. Jinými slovy, že mezi politiky chybí nějaký skutečný lídr-inovátor s vizí a se starostí o to, aby podmínky, které stát lidem nastavuje, nebyly spíše překážkami.

Větší problém je ale v tom, že jednoduchý daňový systém a snazší komunikace se státem prostě nejsou téma. A když něco není téma, politiky to nezajímá. Nejdřív musí téma vzniknout. Třeba když se zavedly zdravotnické poplatky, část veřejnosti se vzbouřila a najednou z toho bylo téma. Zrušení poplatků se rychle objevilo na volebních billboardech. Když politici a úředníci zašli příliš daleko s korupcí, veřejnost to už nevydržela a udělala z toho téma. A na billboardech politiků se hned objevil boj proti úplatkářství. Takže je asi třeba, aby se ti, kteří už nechtějí být za Ugandou a Uzbekistánem, trochu víc naštvali.