Přestože Hugo Chávez už dva roky nežije, jeho myšlenky vládnou Venezuele dál. V čele s Nicolásem Madurem vlaje vlajka socialismu 21. století nad Caracasem stále vysoko. Chávez by měl jistě velkou radost. Obyvatelé této země ale mají spíše oči pro pláč.

Venezuelská ekonomika není v dobré kondici. Je kříšena ze stavu klinické smrti. Z té ji křísí Čína, která jí snad jako poslední ještě půjčuje hotovost. Bez čínské pomoci by už dávno země, jež je rodištěm Simóna Bolívara, dávno zkrachovala. Smrtelnou ranou jsou pro Venezuelu ceny ropy, které spadly na polovinu hodnot z loňska. Není se čemu divit, ropa tvoří 95 procent vývozu a čtvrtinu HDP. Svou roli sehrává také socialistický experiment silné státní moci, kontrola měny a regulace cen.

V článku se dále dozvíte

  • Jihoamerický stát Venezuela je zajímavým kouskem světa.
  • Můžeme zde naplno vidět, jak funguje socialismus 21. století tak, jak jej v roce 2005 "nalajnoval" světoznámý Hugo Chávez.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru