Někdo by si mohl snadno myslet, že i Finsko má svého Babiše, když tam o víkendu vyhrál volby podnikatel Juha Sipilä. Zaprvé se v českých médiích mnohokrát objevilo v této souvislosti sousloví “finský Babiš”. Sám Sipilä před volbami řekl, že by chtěl řídit stát jako firmu. Jako Babiš. A pak by mohli být popleteni třeba ještě čtenáři komentátora Lidových novin Jana Macháčka, který napsal, že jediný rozdíl mezi Sipiläem a Babišem je snad jen v tom, že finský politik si dokázal sám postavit svůj finský domek.

Někdo by si tedy mohl snadno myslet, že když i ve Finsku mají Babiše, tak ten náš je vlastně zcela v pořádku. Že souběh jeho obřího podnikání, vlastnictví vlivných médií a pozice jednoho z vůbec nejmocnějších politiků v zemi je něco normálního. Není. A hlavně není pravda, že Juha Sipilä je finský Babiš. Má k němu velmi daleko. Což je dobře pro Finsko.

Tak například: Babiš se před čtyřmi roky rozhodl, že chce do politiky, a založil si vlastní stranu, hnutí ANO 2011. Stranu si postavil sám jako vlastní firmu. Osobně si vybíral nebo schvaloval hlavní lídry, finančně ji zastřešil.

Strana Finský střed (KESK), se kterou Sipilä volby vyhrál, je jednou ze čtyř největších politických stran v zemi. A založena byla v roce 1906. Před 109 lety.

Juha Sipilä nevlastní média. Andrej Babiš vlastní iDnes, Mladou frontu Dnes, Lidové noviny, Rádio Impuls, deník Metro nebo televizi Óčko.

Juha Sipilä nepodniká v oblasti biopaliv. Andrej Babiš vlastní dominantního výrobce biopaliv na trhu Preol a zároveň je členem vlády, která navrhla výraznou podporu odbytu biopaliv.

Juha Sipilä totiž už vůbec nepodniká. Své firmy prodal už před rokem 2005. Andrej Babiš podniká a velmi pěkně se mu daří. Loni mu vzrostl zisk o pětinu na 6,8 miliardy korun.

Juha Sipilä ani není miliardář. Z prodeje svých firem mohl získat v přepočtu přibližně 300 milionů korun.

Juha Sipilä je sice v politice relativně krátce jako Babiš, v parlamentu je ale už od roku 2011 a hlavně - o správu svého okolí se staral už dávno jako byznysmen. Popularitu si totiž nezískal bezobsažnými výkřiky typu “Prostě to zařídíme”, ale tím, že v rámci podnikání roky zušlechťoval oblast kolem severofinského města Oulu.

Možná tu je několik podobností mezi vítězem finských voleb a českým magnátem a asi nejmocnějším politikem v Česku. A možná, že Finsko i Česko potřebují trochu toho byznysového řízení státní správy. (Jakkoli to zatím Andrej Babiš moc nepředvádí. Třeba to ještě přijde). Přesto je na tom Finsko o poznání líp. Jeho Babiš totiž nehrozí tím, že by si přes stát reguloval vlastní miliardový byznys a ještě na to nechal dohlížet vlastní média.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru