V posledním týdnu jsme oslavovali sedmdesát let od konce války. Samozřejmě, druhá světová válka končila v různých oblastech v různé době. V Asii ještě trvala až do září roku 1945, v Evropě končila postupnými kapitulacemi. Němci kapitulovali v Remeši do rukou západních spojenců 8. května, na východní frontě do rukou sovětských velitelů o den později, tudíž taky Rusové, a do roku 89 i my, slaví tu východní kapitulaci.

U nás trvala válka ještě o tři dny déle, paradoxně končila v mé domovské vsi u Čimelic v jižních Čechách, když v rakovickém mlýně kapituloval velitel SS Von Pückler, aby se následně zastřelil. Pamatuji si jako dítě také na to, kolik lidí před tím bylo esesáky podél Strakonické zastřeleno a na obavy, co se stane, když by znovu obsadili už osvobozené Čimelice. Bohudíky Američané je zastavili na hranici Krsic a Čimelic, aby po tom týden na to naše tamnější území předali Rudé armádě.

Byli jsme tehdy, řeknu upřímně, ze všech spojenců nadšeni. Netušili jsme, co se stane už pár dní poté. Že totiž sovětská tajná služba NKVD začne odvlékat do Ruska československé občany ruského původu, kteří se k nám uchýlili před tamním režimem a nejen je, ale i některé jiné. Taky jsme ještě nevěděli, že Podkarpatská Rus, o které jsem se ještě ve škole učil jako o součásti republiky, je prakticky definitivně ztracena.

Ano, všichni jsme tenkrát cítili, že jsme nabyli svobodu. Ale zpětně viděno, vítezství to nebylo. Nikoliv tedy pro Československo. Bohužel již tehdy naše vláda prokázala poměrně značnou slabost, prezident Beneš odmítl vystoupit proti deportacím našich občanů a bohužel došlo velmi brzy k násilnostem vůči našim tehdy ještě německým spoluobčanům, ke krutostem u nás do druhé světové války nevídaným. Jak jednou pravil Václav Havel, nakazili jsme se nacismem.

Přesto si ještě pamatuji tu velkou euforii a to nadšení, které tu všeobecně zavládlo. Měli bychom si vzít ponaučení, že je-li jednou svoboda ztracena, tak může trvat zatraceně dlouho, než se nám zase vrátí a že to vždycky stojí spoustu krve především nevinných lidí.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru