Po dlouhém mlčení se katoličtí biskupové českých a moravských diecézí vyjádřili k naší pomoci migrantům, kteří prchají před Islámským státem. Při slavnosti na Velehradě vydali prohlášení, v němž vyzvali farnosti, aby mezi sebe přijaly rodiny křesťanských běženců. Proč jen křesťanských, to se z poselství nedozvíme. Tím spíš by měli biskupové vysvětlit, proč vyzývají věřící k chování, které protiřečí evangeliím hlásaným v kostelích.

Když ministr vnitra Milan Chovanec nabádal, abychom přijímali uprchlíky jen křesťanské víry, asi tím překvapil málokoho. Koneckonců je to levicový politik, odečítající ze rtů voličů. Pokud ale k témuž vyzývají hlavy katolické církve, je to výsměch základním křesťanským hodnotám. Což není v Matoušově evangeliu stále a znovu připomínáno, že povinností věřícího je pomáhat každému bližnímu, který to potřebuje?

Postoj biskupů, jenž okamžitě podpořil i šéf lidovců Pavel Bělobrádek zavání diskriminací, která je v prostředí církevní charity a pomoci trpícím něčím nepřijatelným. Představme si jen, že by katolická církev v sousedním Bavorsku, kde volby tradičně vyhrávají křesťanští demokraté, podmiňovala svou pomoc Syřanům, prchajícím z rozbombardovaných domovů, jejich křesťanským vyznáním.

Názory na Facebooku

Logo sociální sítě Facebook.Názorovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Není zrovna příjemné připomínat právě kardinálu Dominiku Dukovi nebo Pavlu Bělobrádkovi samozřejmost, že žijeme v Evropě 21. století. A že evropská kultura se vyvinula i ze Starého a Nového zákona a moderní pojetí lidských práv vychází právě z křesťanské zásady, že před Bohem jsme si všichni rovni.

Pokud čeští biskupové nezmění svůj postoj, pak se ocitnou na štíru nejen s atributy své víry, ale i se základními právními dokumenty Evropské unie, které nepřipouštějí jakoukoliv diskriminaci na základě rasy, národnosti, politického či náboženského přesvědčení.

Stanovisko biskupů je vodou na mlýn xenofobům. Jak se liší od prohlášení iniciativy Islám v České republice nechceme, vyzývající vládu, aby přijímala ohrožené rodiny nemuslimů, ať už křesťanů, jezídů nebo ateistů. Paradoxně Konvička je tady „otevřenější“ než katoličtí biskupové, kteří ve svém poselství zmiňují jen křesťany.
Za situace, kdy i významní představitelé státu přitápějí pod kotlem hysterie, by právě z církve měly znít střízlivé hlasy, že není možné zaměňovat víc než miliardu muslimů s extremisty. Bohužel velehradské prohlášení biskupů zavání spíš tmářstvím minulosti než moderní osvětou.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru