Podle původního scénáře z listopadu 2013 měl být kurzový závazek opuštěn na počátku roku 2015. Aktuální potřeba intervencí ze strany ČNB de facto ukazuje, že toto načasování mělo svůj smysl.

Připomeňme, že prognóza centrální banky z listopadu 2013 očekávala pro první čtvrtletí 2015 hospodářský růst těsně nad 3 % a inflaci těsně pod 2% inflačním cílem. Skutečná data o hospodářském vývoji v prvním čtvrtletí 2015 ovšem přinesla vůči tehdejší prognóze rozporuplné výsledky. Zatímco růst HDP o 4 % prognózu značně překonal, inflace ve výši 0,2 % byla naopak podstatně níže. Co způsobilo tento jasný rozpor? Modelové vazby pravděpodobně nezachycují realisticky skutečný vliv měnového kurzu na inflaci – v terminologii centrálního bankovnictví tzv. transmisi měnového kurzu do inflace.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru