Vždycky jsem miloval knížky o robinsonech. Robinson Daniela Defoea, Švýcarský Robinson nebo Tajuplný ostrov Julese Verna! S jakým potěšením jsem hltal, jak z ostrovní džungle vyrůstá nejprve chatrč, potom jeskyně či dům v korunách stromů a ve Vernově případě můžeme mluvit snad až o průmyslovém komplexu - vždyť statečný a moudrý inženýr Cyrus Smith dokázal z dostupných surovin vyrobit i nitroglycerin.

Každý správný kluk chce něco budovat - přehradu, dům nebo firmu. Ve výborném rozhlasovém pořadu Toulky českou minulostí jsem si vyslechl příběh českého průmyslníka Jindřicha Waldese, vynálezce patentky a zakladatele galanterní firmy Koh-i-Noor. Mezi válkami se v jeho továrnách vyráběla více než polovina všech kovových spínacích knoflíků na světě! A to začínal s jedním učněm.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru