Byl jsem v devadesátých letech na přednášce, kde spolu diskutovali židovský rabín, křesťanský kněz a buddhistický láma. Podotýkám, že to není začátek vtipu, ale skutečně se to odehrálo.

Jmenovalo se to tuším Dialog víry, cílem bylo ukázat, že se rozličná náboženství mohou shodnout. Nějak to vycházelo z té atmosféry zájmu o duchovní hledání, která explodovala po sametové revoluci v podobě stánků s novými knihami na každé ulici.

Možná mě na tom zaujal ten buddhistický láma, vlastně ne, už si vzpomínám, přečetl jsem si tenkrát v jedné čerstvě vydané duchovní knize, že židé v Talmudu tvrdí, že Ježíš je v pekle ponořen ve vřících výkalech, neboť se falešně prohlašoval za mesiáše. Tak jsem tam šel s úmyslem položit rabínovi otázku, jestli je Ježíš v pekle ve výkalech, a pak sledovat, jak nad tím s katolíkem povedou dialog víry. Věc je přece jednoduchá - buď tam je, nebo není, a teď ukažte na čem se tedy chcete shodnout.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru