31. prosince, ve 23:00 moskevského času zveřejnil tiskový orgán vlády Ruské federace, Rossijskaja gazeta, krátkou zprávu s titulkem "Závislost ekonomiky RF na ropě byla označena za hrozbu národní bezpečnosti". Protože se opravdu jedná o krátký text, dovoluji si ho níže odcitovat v plném znění. Mezi hlavní strategické hrozby národní bezpečnosti v ekonomické oblasti patří její nízká konkurenceschopnost, přetrvávající model rozvoje opírající se o export nerostných surovin a vysoká závislost na vnějších hospodářských vlivech. Tato konstatování byla uvedena v dokumentu Strategie národní bezpečnosti státu, který schválil prezident Putin. Celé znění je uvedeno na webu "Rossijské gazety". Mezi dalšími hrozbami ekonomické bezpečnosti bylo zmíněno zaostávání ve vývoji moderních technologií, otevřený finanční systém, nerovnováha rozpočtu, offshorizace ekonomiky, velký podíl stínové ekonomiky, příhodné podmínky pro korupci a kriminalizaci, nerovnoměrný rozvoj regionů,vyčerpání surovinové základny.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru