Po 236 dnech se vládní koalice dočkala a prosadila ve sněmovně svůj doposud nejdůležitější zákon o elektronické evidenci tržeb. V moderních dějinách českého parlamentarismu jde patrně o procedurální rekord – o žádné jiné věci se tolik nemluvilo – takže je docela nepochopitelné, že opozice dál jako mezek prohlašuje, že vládní koalice jí nedala prostor k vyjádření názoru a úskokem porušila zákon (jednací řád).

Demokracie, jak pateticky vykřikuje pravicová opozice, znásilněna nebyla, a pokud ano pak se zdá, že spíše ze strany opozice, která – řečeno slovy šéfa komunistického klubu Kováčika – „vykyvovala a ohýbala proceduru“. Smyslem demokratického projednávání jistě není mluvit donekonečna, protože v takovém případě by se nikdy nic neschválilo a v určitém okamžiku i mírně oligofrenní jedinec pozná, že byla překročena rozumná mez, začíná se zdržovat a parlamentarismus je ničen, nikoliv budován. V demokracii lze vytvářet dohody, ale nelze si vynutit přijetí vlastní argumentace tím, že zarputile a uraženě budu blokovat proces schvalování zákona. Byl to výkon, pánové a dámy, ale teď jste prohráli a je to třeba přiznat.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru