V létě 2014 se tažení takzvaného Islámského státu zdálo nezadržitelné. Masy bojovníků s černými prapory dobývaly další a další města v Iráku a v Sýrii, aniž jim byl někdo schopen klást účinný odpor. Spektakulární záběry vraždění zajatců a rukojmí vyvolávaly všeobecný děs a hlásaly, že kdokoliv se jim nepodřídí, dopadne stejně.

Dnes jsou noviny plné strategického manévru prezidenta Putina, který zčistajasna vyhlásil stažení velké části svých sil ze Sýrie, protože od loňského září dosáhl svého cíle: zachránit asadovský režim před porážkou a stabilizovat ho. Vedle toho se vytratily zprávy o zásadním posunu na bojišti, kde teroristická organizace Islámský stát ztrácela a stále ještě ztrácí jednu pozici za druhou. Její někdejší triumfalismus je ten tam a místo něho je možno slyšet od imámů poselství, ze kterých sálá katastrofismus: "Tak jako existoval islám i po smrti Proroka, bude pokračovat i kalifát bez ohledu na to, jaká neštěstí přijdou."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru