Je vlastně lidsky docela sympatické, že prezident Miloš Zeman za svými lidmi stojí. Loajalita vůči úředníkům a poradcům, kteří se už dávno stali přáteli, by ale měla mít své jasné a přirozené meze. Když už se jimi nestaly obecní etické normy, které hlava státu posouvá podle potřeb, měly by mít vyjádření alespoň v platných soudních rozhodnutích.

Pravomocné odsouzení firmy Lukoil Aviation Czech, v níž působí poradce prezidenta Martin Nejdlý, k vyplacení smluvní pokuty bezmála 28 milionů korun, je jedním z takových případů. Prezident Zeman už v minulosti slíbil, že pokud Nejedlého firemní zastoupení pokutu dostane, bude se muset s hradní pozicí rozloučit. Těžko tomu ale uvěřit, když totéž prezident tvrdil u neudělené bezpečnostní prověrky kancléře Vratislava Mynáře a dodnes se k několika soudním rozhodnutím v jeho případu nijak nepostavil a dál alibisticky čeká na dovolání k Nejvyššímu správnímu soudu, kde ovšem může napadnout jen procesní chyby, nikoliv podstatu sporu. Tedy to, že Mynář prověrku dostat nemá a nemůže.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru