Lidskoprávními stavebními kameny demokratické společnosti jsou ideje, že v každém jednotlivém člověku bychom měli vidět humanitu, měli bychom respektovat a oceňovat jeho odlišnosti a zacházet s jinými lidmi s takovým respektem, jaký sami očekáváme od nich. Tyto hodnoty jsou nyní terčem intenzivnch útoků, takového, k jakým nedocházelo po mnoho desetiletí.

V Evropě - i když se Rakousko možná právě během svých prezidentských voleb na poslední chvíli vyhnulo nebezpečí - dnes hovoří vedoucí politikové jako maďarský premiér Viktor Orbán či šéf polské strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński otevřeně o budování "neliberální" demokracie - tedy demokracie bez základní kontroly výkonné moci a bez ochrany pro lidská práva. V mnoha zemích v dnešní Evropě teď ultrapravicové a dokonce i mainstreamové strany vyvolávají strach a šíří nesnášenlivost, xenofobii a nativismus.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Naší první odpovědností je rozbít mýty a falešná tvrzení, která často doprovázejí argumentaci prosazující nesnášenlivost.
  • Kdy vůbec fungovaly mýty a falešná tvrzení jako řešení našich problémů?
  • Naopak naše problémy vždy jen prohlubují a zhoršují.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru