My Britové tento týden učiníme nejdůležitější politické rozhodnutí za celé generace a místo abychom věcně diskutovali o konkrétních tématech, veškerá debata klesla na úroveň odporného zápasu křiklounů. Zápasu, který ukazuje to nejhorší z mé země.

Sleduji ten vývoj zpoza hranic − z Česka, kde žiji − a je to depresivní podívaná. Jsem přesvědčen, že co se teď děje v Británii, mělo by se stát varováním pro celou Evropu. Za nastalou situaci mohou částečně ony nešťastné okolnosti, za nichž bylo referendum svoláno: premiér David Cameron se pokusil obrousit hrany uvnitř Konzervativní strany. Učinil podbízivé gesto vůči stranickým euroskeptikům a zároveň doufal v oslabení krajně pravicové strany UKIP. Jenže tím legitimizoval prudké protiimigrační a protievropské nálady, pustil ze řetězu bestii jménem Nenávist.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Britský vědec žijící v Česku v následujícím článku komentuje nejdůležitější politické rozhodnutí za celé generace.
  • Debata o setrvání Británie v EU dle něj připomíná zápas křiklounů.
  • Tato pro Čechy zdánlivě vzdálená šarvátka může mít znepokojivé dopady i u nás.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru