Mohli jsme se mít jako v nebi, zpívá se v písničce skupiny Queen, kterou v sobotu ráno zařadil playlist Radiožurnálu do speciálního vysílání o nepodařeném vojenském převratu v Turecku. Vlastně to bylo docela trefné. Armádní frakce, která puč zorganizovala, přece ve svém prohlášení tvrdila, že přichází zajistit demokracii, lidská práva a právní stát, který bude mít dobré vztahy se zeměmi celého světa. Ale na svou stranu nezískala ani zbytek bezpečnostních složek, ani opozici, ani širokou veřejnost, ani zahraniční politiky, kteří vyzvali k respektování demokraticky zvolených institucí.

Převrat skončil krveprolitím s desítkami obětí, víc než půldruhým tisícem raněných a rozsáhlým zatýkáním. Z obsazených míst byli vzbouřenci vyhnáni a často se to neobešlo bez lynčování. A motivací nejspíš nebyly ušlechtilé humanistické myšlenky, ale spíš obava z následků chystané reformy armády, ke které mělo brzy dojít.

Na začátku velitelé rozkázali obsadit klíčovou infrastrukturu, což mimo jiné znamenalo ovládnout vysílání státní televizní a rozhlasové korporace TRT. Ale zatímco ještě v devadesátých letech by vám k podmanění éteru stačilo obsadit jednu stanici, v digitální době byste museli zablokovat celý telekomunikační provoz. A to se armádě nepovedlo, takže TRT se sice odmlčela, ale jiné stanice, třeba NTV nebo turecká odnož CNN, vysílaly dál.

Prezident Erdogan ostatně využil právě CNN, aby jejím prostřednictvím promluvil k národu přes videotelefonát z aplikace FaceTime. V jeho případě je to trochu paradox, Erdoganův vztah ke svobodě médií a sociálním sítím není zrovna liberální.

Později však povstalci obsadili i studia CNN Türk, takže aktuální zpravodajství zůstalo na NTV. Mimochodem, obě televize nesídlí na rozdíl od státní korporace v Ankaře, ale v Istanbulu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru