Přichází apokalypsa, ovšem ne taková, jakou si hrdlořezové z Islámského státu představovali, tedy taková, po které by na světě zůstali jen oni.

Odvíjí se v Iráku, kde loni tato teroristická parta přišla nejprve o město Tikrít a pak i o strategické Ramádí, kudy vede dálnice z Bagdádu směrem na západ do Jordánska. Letos tahle jejich mizérie, cynicky řečeno, naštěstí jen pokračovala. Začátkem léta byla iráckými vládními silami osvobozena Falúdža a nyní je na řadě bitva o největší město, jehož se islamisté s černou vlajkou kdy zmocnili, kdysi dvoumilionový Mosul.

Irácké jednotky, podporované kurdskými milicemi a americkými drony, zatím likvidují islamistické buňky v okolních vesnicích. Prává bitva o centrum teprve musí přijít na řadu. Ve městě stále žije asi milion lidí, které mohou teroristé využít jako lidské štíty. Bude to zkrátka matka všech bitev, dalo by se oprášit známá slova někdějšího iráckého diktátora Saddáma Husajna. Ale dopadne-li dobře, může to znamenat konec Islámského státu alespoň na území Iráku.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru