Dnes ocituju z jednoho rozhovoru o školství:

- Proč máme tak špatné výsledky v PISA?

"Země, kde byly nejlepší výsledky, investovaly do profese učitele a udělaly z ní něco, co je společností vysoce hodnocené - výběrovou profesi. Soustředily pomoc a peníze na děti, které to potřebují nejvíce, například ze sociálně slabších rodin."

- Co konkrétně znamená to, že jsme na tom hůře než jiné země?

"Pro ty děti to znamená, že když jim bude 20 let, neseženou zaměstnání. Zažila jsem děti, které byly ve věku 15 let, a když jsem jim dala přečíst text, nerozuměly, o čem četly. Dovedly odpovědět jenom na velmi jednoduché otázky - aby dovedly odpovědět, musela být otázka naformulovaná úplně přesně, jak to bylo v textu, jen na konci byl otazník. Jak se dá takovýto člověk zaměstnat? Co může dělat, když nepochopí psaný text? Jak podepíše smlouvu?"

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru