Před čtyřmi lety důležitý státní úředník vyhodil jedním rozhodnutím nějakých 10 miliard korun. Tedy – podle jeho verze je obětoval v zájmu rychlejšího zavedení LTE a levnějších mobilních dat. Argumenty už tehdy zněly jako z jiného, ekonomickou teorií a konkurencí nepoznamenaného světa. S vědomím toho, jak urputně operátoři drží ceny mnohem výš, než je obvyklé v zahraničí, a vydávají to přitom div ne za revoluci, nejdou hodnotit jinak než jako fraška.

Co se tehdy stalo? Osmého března 2013 krátce po poledni Pavel Dvořák, šéf telekomunikačního regulátora ČTÚ, šokoval oznámením o zrušení aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE. Z vyvolávacích 7,4 miliardy korun se cena dostala přes 20 miliard a dál stoupala. 

Pamětihodné je Dvořákovo zdůvodnění: "Takto vysoké ceny vydražených frekvencí by se musely negativně promítnout v podobě přemrštěných sazeb rychlého mobilního internetu. Považujeme proto za nutné zasáhnout a zabránit tak budoucím negativním důsledkům pro spotřebitele."

Vysvětlení jde číst i tak, že Dvořák vedení tří nadnárodních operátorů a největší české finanční skupiny PPF, která se aukce též účastnila, veřejně prohlásil za nesvéprávné hlupáky, kteří házejí miliardami bez ohledu na to, zda se jim mohou vrátit.

Tak to samozřejmě nebylo. Hra byla složitější. Jisté však je, že zrušením aukce Dvořák současně promrhal unikátní situaci, kdy bylo reálné, že v Česku vznikne čtvrtý operátor a i v telekomunikacích zavládne konkurence.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se